Canlı Sohbet ve Türk Ceza Kanunu

Ülkemizde bilişim hukuku her ne kadar tam anlamıyla gelişmemiş olsa da, internet üzerinde yapmış olduğunuz davranışlardan, gerçek hayatta olduğu gibi sorumlu olduğunuzu unutmamanız gerekir. Bir çok internet kullanıcısı, “ne olacak ya?”, “beni bulamazlar zaten” gibi düşüncelerle internet dünyasında başka kişi ve kurumlara karşı girişmiş olduğu eylemleri ciddiye almıyor. Ancak her ne kadar bu kullanıcılar sözkonusu durumları ciddiye almasa da, açılacak bir soruşturma ile çok ciddi maddi ve hatta adli cezalar ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

İnternet üzerinden müstehcen görüntü yaymak

TCK madde 226’nın 2. kısmı şöyle diyor;

Müstehcen görüntü, yazı veya sözleri basın ve yayın yolu ile yayınlayan veya yayınlanmasına aracılık eden kişi altı aydan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Bu konunun kameralı sohbeti ilgilendiren tarafı ise şu: Herhangi bir kameralı sohbet sitesinde ya da facebook, instagram gibi sosyal medya sitelerinde, birebir sohbet ederken karşınızdaki ile sizin görüntüleriniz sizi bağlar. Ancak müstehcen bir görüntüyü, herkese açık bir platformda (Kameralı sohbet siteleri genel odaları, facebook canlı yayın, instagram canlı yayın gibi) yayınlamanız ve bunun belgelenmesi durumunda, yasanın sayılı maddesince suç işlemiş olursunuz.

Özel hayatın gizliliğinin ihlali suçu

Anayasanın 20. maddesi şöyle der;

Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.

Bu ilkenin ihlali halinde, yani özel hayatın gizliliği ihlal edilirse artık yeni Ceza Kanununa göre fiil suç sayılacaktır. 134. maddenin ikinci fıkrasına göre; kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacaktır. Eğer bu fiil basın yayın yoluyla işlenirse, özel yaşam basın yayın araçlarıyla kamuoyuna duyurulursa verilecek ceza yarı oranında artırılacaktır.

Günümüzde bir çok internet kullanıcısı, canlı sohbet yaparken karşısındakinin görüntülerini kayıt edebiliyor ve bunu şantaj ya da ifşa amaçlı kullanabiliyor. Bu yaptıklarının adli bir suç olduğunu ve hapis cezası gerektirdiğini bilmiyor, ya da ciddiye almıyorlar.

Canlı sohbet ederken nelere dikkat etmelisiniz?

Herşeyden önce ne olursa olsun, karşınızdaki kişinin görüntüsünü kayıt etmek ciddi bir suçtur. Sözkonusu görüntüyü bir yerde yayınlamasanız dahi, herhangi bir sebepten bilgisayarınıza ya da telefonunuza el koyulur ve incelenirse suçlu sayılacağınızı bilmeniz gerekir.

Eğer herhangi bir kullanıcı sizin görüntünüzü çektiğini söylüyor ve size santaj uyguluyor ise, vakit kaybetmeden en yakın savcılığa suç duyurusunda bulunabilir, söz konusu kişinin cezalandırılmasını ve içeriklerin internetten kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir fotoğraf ve ya videonuzun internette sizden izinsiz yayınlandığını düşünüyorsanız, görüntülerin yayınlandığı adres bilgileri ile savcılığa suç duyurusunda bulunmanız durumunda, yayıncı site sizin görüntülerinizi kaldırmak zorunda kalacak, sorumlu kişiler araştırılacak ve bulunurlar ise cezalandırılacaklardır.

Bir başka dikkat etmeniz gereken konu ise, herkese açık alanlarda (bir çok insan periscope üzerinden bu hataya düşmekte) müstehcen görüntü vermediğinizden emin olmanız. Böyle bir durumda görüntünüzle birlikte şikayet edilmeniz durumunda ceza almanız son derece muhtemel.

One Reply to “Canlı Sohbet ve Türk Ceza Kanunu”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir