Facebook Messenger ile Nasıl Görüntülü Sohbet Yapılır?

Facebook‘un, kullanıcılarının kendi aralarında ya da grup olarak sohbet etmesine olanak sağlayan Facebook Messenger servisi, hem browser tabanlı (web) hem de mobil uygulama üzerinden ciddi bir kullanıcı sayısına sahip. Mobil üzerinden henüz görüntülü sohbet yapılamıyor olsa da, browser tabanlı olarak görüntülü sohbet servisini kullanmanız mümkün. (Mobil uygulamalar üzerinden görüntülü sohbet için Mobil Sohbet makalemizi okuyabilirsiniz.

Facebook Messenger üzerinde görüntülü konuşma yapmadıysanız yazımızı takip ederek hemen ilk aramanızı yapabilirsiniz. İlk adım olarak sağdaki sohbet penceresinden görüntülü konuşma yapmak istediğiniz kişiyi seçmeniz ve ona özel mesajlaşma penceresini açmanız gerekiyor. Yandaki resimde görmüş olduğunuz üzere ben editör arkadaşım Yiğit Ekim Demir’i seçtim. Kişi seçimi yaptıktan sonra görüntülü konuşmayı aşlatmak için, konuşma penceresinin sağ üstündeki kamera tuşuna tıklamanız yeterli. (Yukarıdaki görselde kırmızı ok ile gösteriliyor)

Kamera tuşuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekrandaki gibi bir izin sayfası gelebiliyor. Bu sayfada yapmanız gereken üstteki ”İzin ver” tuşuna basmak. Mikrofon ve kamera açmak için gerekli onayı da verdikten sonra seçtiğiniz kişiyi arama ekranına geçiyoruz.

Bu izin ver ekranı, tarayıcınızın sizi korumak amaçlı çıkardığı bir onay sayfasıdır. Bu sayfayı tarayıcınızın çıkarmasının nedeni izniniz olmadan herhangi bir web sitesinin kamera ve mikrofonunuza erişim sağlayamaması içindir.

Karşınızdaki kullanıcı, çağrıyı kabul ettiğinde görüntülü konuşma başlayacaktır. Eğer kullanıcılardan birinde kamera yok, diğerinde var ise, kamera görüntüsü sadece görüntü yayını yapan kullanıcıdan sağlanır, diğer kullanıcı ise profil fotosu ile görüşmeye katılır.

Bu içerik hazırlanırken tamindir.com sitesinden görsel ve metin desteği alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir