Görüntülerim İsteğim Dışında İnternette, Ne Yapmalıyım?

Eğer Facebook, Instagram gibi sosyal medya servisleri üzerinden tanıştığınız biriyle paylaştığınız fotoğraflarınız ya da kameralı sohbet yaparken çekilmiş görüntüleriniz internette sizin isteğiniz dışında bulunuyorsa, bu konuda hukuki girişimlerde bulunarak söz konusu içeriklerin yayıncı sitelerden silinmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sözkonusu içerikleri bu sitelere isteğiniz ve bilginiz dışında gönderen kişi hakkında da ayrıca hukuki süreç işletebilirsiniz.

İlk tepki her zaman “eyvah!” olacaktır. Ancak lütfen kısa süre içerinde kendini toplayın ve yapmanız gerekeni, hukuki girişimleri başlatın.

Nasıl hukuki girişimde bulunurum?

İlk yapmanız gereken, söz konusu içeriklerin bulunduğu web adres(ler)ini, görüntüyü paylaştığını düşündüğünüz kişinin kimlik bilgilerini, eğer var ise görüntüyü paylaşan kişi ile aranızdaki yazışmaları (kesinlikle silmeden) derleyip toplayarak, en yakın savcılığa gitmeniz. Savcıya suç duyurusunda bulunurken, durumu gayet halk dili ile, arkadaşınıza anlatır gibi anlatmanız yeterli. Zaten kendisi sizden bu belge ve yazışmaların yanı sıra başka evrak/belge taleplerinde bulunacak ise tarafınıza bildirecektir.

Bu girişim, avukat gerektiren, hukuk bilgisine sahip olmanız gereken bir durum değildir. Unutmayın mağdur olan sizsiniz ve savcıya durumu izah edebilmeniz, gerekli hukuki sürecin başlaması adına yeterli olacaktır.

Başka ne yapabilirim?

Sözkonusu görüntülerin yer aldığı sitelere e-posta, telefon gibi iletişim bilgileri üzerinden kendiniz iletişime geçerek, görüntülerin size ait olduğunu ve isteğiniz dışında yayınlandığını belirterek kaldırmalarını isteyebilirsiniz. Emin olun küçük/büyük farketmeden her işletme/web sitesi şikayetinizi ciddiye alacak ve gerekli uygulamayı yapacaktır.

Daha detaylı bilgi için Canlı sohbet ve Türk Ceza Kanunu konulu makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir